Arnold Pro Strongman World Series

The Arnold Pro Strongman World Series is a professional sports league that features the world's best Strongmen competing around the globe for the right to compete in the Arnold Pro Strongman World Championship at the Arnold Sports Festival in Columbus, Ohio.

The 2019 Arnold Pro Strongman World Series features qualifying contests at Arnold Classic multi-sport festival in Australia, South America, Africa and Europe. In 2019, an additional qualifying event will be held at Festival Hommes Forts Warwick Warwick, Quebec, Canada and in Los Angeles (January 2020) with winners advancing to compete at the Arnold Pro Strongman World Championship at the 2020 Arnold Sports Festival in Columbus, Ohio.

2020 Qualifiers*

1. Hafthor Bjornsson (Iceland) – 2019 Arnold Strongman Classic USA Champion
2. Rob Kearney (USA) – 2019 Arnold Sports Festival Australia Champion
3. Bobby Thompson (USA) – 2019 Arnold Amateur World Champion
4. Olexii Novikov (Ukraine) – 2019 Arnold Sports Festival South America Champion
5. Mateusz Kielszikowski (Poland) – 2019 Arnold Sports Festival Africa Runner-Up
6. Jean-Francois Caron (Canada) – 2019 Arnold Pro Strongman Forts Warwick Champion
7. Mikhail Shivlyakov (Russia) – 2019 Arnold Pro Strongman Europe Fourth-Place Finisher

2019 Arnold Pro Strongman World Championship
Hafthor Bjornsson of Iceland maintained his grip on the Arnold Pro Strongman World Series crown when he defended his title 2019 Arnold Pro Strongman World Championship at the 2019 Arnold Sports Festival. Bjornsson was competing in the Arnold Strongman Classic for the ninth straight year. His back-to-back victories come after a second place finish in 2017 and a fifth-place showing in 2016. Matins Licics of Santa Monica, Califorina finished second and Mateusz Kieliszkowski of Poland was third.

2019 Arnold Strongman Classic Final Results

 2019 ARNOLD STRONGMAN SERIES RESULTS

ARNOLD STRONGMAN CLASSIC USA
1. Hafthor Bjornsson* (Iceland)
2. Martins Licis (USA)
3. Mateusz Kieliszkowski (Poland)
4. Mikhail Shivlyakov (Russia)
5. Matjaz Belsak (Slovenia)
6. Rauno Heinla (Estonia)
7. Olexii Novikov (Ukraine)
8. Brian Shaw (USA)
9. Jerry Pritchett (USA)
10. Jean-Francois Caron (Canada)

AUSTRALIA
1. Rob Kearney (USA)
2. Matjaz Belsak (Slovenia)
3. Rauno Heinla (Estonia)
4. Mikhail Shivlyakov (Russia)
5. Eddie Williams (Australia)
6. Jerry Pritchett (USA)
7. Jimmy Paquet (Canada)
8. Dyland Lockard (USA)
9. Jitse Kramer (USA)
10.Rongo Keene (New Zealand)
11. Jean Stephen Coraboeuf (Australia)
12. Matt Selves (Australia)

SOUTH AMERICA
1. Alexey Novikov
(Ukraine)
2. Mateusz Kieliszkowski (Poland)
3. Rauno Heinla (Estonia)
4. Matjaz Belzak (Slovenia)
5. Jerry Pritchett (USA)
6. Mikhail Shivlyakov (Russia)
7. Jimmy Paquet (Canada)
8. Eddie Williams (USA)
9. Tiago Aprigio (Brasil)

AFRICA
1. Alexey Novikov (Ukraine)
2. Mateusz Kieliszkowski (Poland)
3. Jerry Pritchett (USA)
4. Mikhail Shivlyakov (Russia)
5. Evan Singleton (USA)
6. Mohammed Etzapour (Iran)
7. Jitse Kramer (Holland)
8. Matjaz Belsak (Slovenia)
9. Rauno Heinla (Estonia)
10. Kevin Faires (USA)
11. Anthony Fuhrman (USA)
12. Luke Reynolds (Great Britain)
13. Patrick O’Dwyer (Ireland)

FORTS WARWICK
1. Jean-Francois Caron (Canada)
2. Maxime Boudreault (Canada)
3. Evan Singleton (USA)
4. Aivars Smaukstellis (Latvia)
5. Matjaz Belsak (Slovenia)
6. Trey Mitchell III (USA)
7. Jimmy Paquet (Canada)
8. Bobby Thompson (USA)
9. Karl Hjelholt (Canada)
10. Kevin Faires (USA)
11. Tim Cote (Canada)
12. Raffael Gordzielik (Germany)

EUROPE
1. Matuesz Kieliskowski (Poland)
2. Olexii Novikov (Ukraine)
3. Jean-Francois Caron (Canada)
4. Mikhail Shivlyakov (Russia)
5. Jerry Prtichett (USA)
6. Jimmy Paquet (Canada)
7. Brian Shaw (USA)
8. Aivars Smauktelis (Lartvia)
9. Matjaz Belsak (Slovenia)
10. Rauno Heinla (Estonia)
11. Maxime Boudreault (Canada)
12. Aaron Page (United Kingdom)
13. Jitse Kramer (Holland)
14. Nedzmin Ambeskovic
15. Kim Gehardt (Sweden)
16. Brad Neitzel (USA)
17. Luke Reynolds (Australia)
18. Anthony Fuhrman (USA)

2019 POINTS STANDINGS*

1. Matjaz Belsak (Slovenia), 32 points
2. Jerry Pritchett (USA), 26 points
3. Rauno Heinla (Estonia), 23 points
4. Jimmy Paquet (Canada), 16 points
5. Evan Singleton (USA), 14 points
6. Aivars Smaulkstellis (Latvia), 10 points
7. (tie) Martins Licis (USA) and Maxime Boudreault (Canada), 9 points
9. Eddie Williams (Australia), 8 points
10. Brian Shaw (USA), 7 points
11. Jitse Kramer (Holland), 6 points
12. (tie) Mohammed Etzapour (Iran) and Trey Mitchell III (USA), 5 points
14. (tie) Dylan Lockard (USA) and Bobby Thompson (USA), 3 points
16. (tie) Karl Hjelholt (Canada) and Kevin Faires (USA), 2 points
18. (tie) Tiago Aprigio (Brasil) and Rongo Keene (New Zealand), 1 point

*--DOES NOT INCLUDE ATHLETES QUALIFIED FOR 2019 ARNOLD STRONGMAN SERIES WORLD CHAMPIONSHIPS

*--THROUGH 2019 ARNOLD SPORTS FESTIVAL EUROPE AND INCLUDES POINTS AWARDED AT 2019 ARNOLD STRONGMAN CLASSIC

*--POINTS CALCULATED ON NUMBER OF COMPETITORS, PER COMPEITIONS, WITH MAXIMUM 10 POINTS FOR 1ST, 9 POINTS FOR 2ND, ETC. IN COMPETITION WITH SIX COMPETITIONS, 6 POINTS AWARDED FOR 1ST,  5 POINTS FOR 2ND, ETC.

 


Event Sponsors