Arnold Fitness EXPO

The 2019 Arnold Fitness EXPO will again feature more than 1,000 booths of the latest in sports equipment, apparel and nutrition and two stages that hosts unique, non-stop competitions and entertainment that combine to make the Arnold Fitness EXPO the heart of the Arnold Sports Festival.

Be A Sponsor Or Exhibitor

The Arnold Fitness EXPO, in the main hall of the Greater Columbus Convention Center, is the nation’s largest health and fitness exposition. It annually showcases leading businesses and organizations showcasing the latest trends in the industry.

"The Fitness EXPO is among the must-see attractions at the Arnold Sports Festival for many of the Weekend’s 200,000 attendees, and at just $20 per day is the best value in all of sports entertainment," said Jim Lorimer, co-producer of the Arnold Sports Festival. "We have attracted all of the top industry companies that will all put together elaborate displays that will once again draw jam-packed crowds to the Greater Columbus Convention Center."

2019 Arnold Fitness EXPO Floor Plan

2019 Exhibitor Directory

The EXPO Stage hosts the Arnold Strongman Classic and prejudging for the Arnold Classic 212, Fitness International, Figure International, Arnold Classic Physique and Physique International competitions. Other highlights include Arnold Amateur Strongman, Arnold Armwrestling and the Arnold Amateur Bodybuilding finals.

2019 TENTATIVE STAGE SCHEDULES

Main Stage

Friday, March 1
9:30-11 a.m.: Armwrestling
11-11:45 a.m.: MAS Wrestling
11:45 a.m.-1 p.m.: Fitness International & Figure International Prejudging
1-2 p.m.: Arnold Classic Physique Prejudging
2-p.m.: Arnold Amateur NPC Men's & Women's Physique Finals
3-5:30 p.m.: Arnold Strongman Classic

Saturday, March 2
9:30-10 a.m.: Wheelchair Calisthenics
10 a.m.-1:45 p.m.: Arnold Amateur NPC Bodybuilding, Fitness, Figure & Bikini Finals
1:45-3 p.m.: Arnold Model Search
3-5:30 p.m.: Arnold Strongman Classic

Sunday, March 3
10-11:15 a.m.: USA Powerlifting Pro Deadlift
11:15 a.m.-12:30 p.m.: ROGUE Record Breakers
12:30-3 p.m.: Arnold Amateur Strongman Finals
3-4 p.m.: Kettlebell Face-Off

ROGUE Strength Stage

Friday, March 1
9:30 a.m.-11 a.m.: Pro Strongwoman Stones of Steel
11 a.m.-12:30 p.m.: XPC Powerlifting
12:30-5:30 p.m.: Weightlifting

Saturday, March 2
9:30-10:30 a.m.: Armwrestling
10:30 a.m.-Noon: USA Powerlifting Grand Prix
Noon-3 p.m.: Pro Strongwoman Finals
3-5:30 p.m.: USA Powerlifting Pro Raw Bench

Sunday, March 3
10-Noon: USA Powerlifting TITAN Pro Bench Bash
Noon-1 p.m.: XPC Powerlifting Last Man Standing
1-4 p.m.: XPC Powerlifting 21 Deadlift Salute

Concourse Stage

Friday, March 1
9 a.m.-10:30 a.m.: MAS Wrestling
10:30-11:30 a.m.: Armlifting
11:30 a.m.-12:30 p.m.: Pole Fitness
12:30-1 p.m.: Prophocey
1-3 p.m.: Dance Fitness & Yoga
3-4 p.m.: Pole Fitness
4-4:45 p.m.: Armwrestling
4:45-5:30 p.m.: World Jump Rope

Saturday, March 2
9-10 a.m.: Armlifting
10-10:45 a.m.: World Jump Rope
11 a.m.-1 p.m.: MAS Wrestling
1-3 p.m.: Dance Fitness & Yoga
3-4 p.m.: Pole Fitness
4-6 p.m.: Body Painting Finals

Sunday, March 3
10-11 a.m.: Armwrestling
11 a.m.-Noon: Pole Fitness
1-3 p.m.: Dance Fitness & Yoga
3-4 p.m.: Pole Fitness

Midway Labs USA Stage

Friday, March 1
9:30 a.m.: Jon Bruney, True Strength
10:15 a.m.: ShoulderSphere
10:45 a.m.: Rabid Customs
11 a.m.: VPX Dance
11:15 a.m.: MuscleEgg
11:30 a.m.: Gorilla Wear
11:45 a.m.: Jim Stoppani, Bodybuilding.com
12:30 p.m.: Glamour Nutrition of Midway Labs USA
1 p.m: Evan Centopani, Animal
1:30 p.m.: PROSUPPS
1:45 p.m.: ACRO Yoga
2 p.m.: Iso-Sport CBD Performance Products
2:30 p.m.: Musclegen
2:45 p.m.: Gold Standard Zone, Team ON
3 p.m.: Vital Proteins Q+A with Kurt Seidensticker
3:30 p.m.: Aliance MMA Weigh-Ins

Saturday, March 2
9:30 a.m.: ShoulderSphere
10 a.m.: Quest Nutrition
10:30 a.m.: Dominate Your Game
11:15 a.m.: Jaybird
11:30 a.m.: Doug Clark, 300 Warm Up Challenge
12:15 p.m.: MuscleEgg
12:45: Gorilla Wear
1 p.m: Steven Hertzler, EAS
1:30 p.m.: Military Trail of Midway Labs USA
2:00 p.m.: Magnum Nutraceuticals
2:15 p.m.: Fencing, Julia Ritchey
2:30 p.m.: VPX Dance
2:45 p.m.: ACRO Yoga
3 p.m.: Gold Standard Zone, Team ON
3:15 p.m.: JanTana
3:30 p.m.: Vital Proteins + Jen Widerstrom
4 p.m.: Iso-Sport CBD Performance Products
4:30 p.m.: Ivan Butkovic, Einstein Forearm Bench

Sunday, March 3
10 a.m.: Phil Heath, Phit App
10:30 a.m.: ShoulderSphere 
11 a.m.: Grunt Style
11:15 a.m.: VPX Dance
11:30 a.m.: ACRO Yoga
11:45 a.m.: Military Trail of Midway Labs USA
12:15 p.m.: Jim Stoppani, Bodybuilding.com
1 p.m.: Amanda & Steve Kuclo, ALLMAX
1:30 p.m.: PROSUPPS
2 p.m.: Iso-Sport CBD Performance Products
3:00 pm: Aaron Jannetti, Active Shooter Expert Q&A
3:30 p.m.: MuscleEgg